Patlamadan Korunma Dökümanı Yönetmeliği Hazırlama

Patlamadan Korunma Dökümanı Yönetmeliği Hazırlama

Patlamadan Korunma

Endüstriyel alanlarda faaliyet gösteren firmalar, her türlü patlama risklerine karşı koruyucu önlemleri almaya çalışırlar. OSGB hizmetleri kapsamında, iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine göre gire patlamadan korunma dokümanı hazırlıyorlar. Dokümanı hazırlarken, patlayıcı maddelerin kullanım durumlarına ya da tesislerde kullanılan sistemlerde meydana gelebilecek patlama riskler türleri belirlenmektedir. Çalışanları, patlayıcı ortamlara karşı korumak için oluşturulan yönetmeliğe uygun çalışmalar yapıyorlar.

Patlamalara Karşı Korunma

Patlamalara karşı korunma önlemleri için hazırlanan dokümanlar, iş güvenliğine büyük katkı sağlamaktadır. İşyerlerinde patlamaya sebebiyet verebilecek olan gazlar ve kimyasal maddelerin güvenli kullanımı hazırlanacak olan dokümanlar ile sağlanmaktadır. Risklere karşı korunma önlemlerinde, meydana gelebilecek olan kazalarda, can kaybını en aza indirmek ya da tamamen önlemek amaçlanmaktadır. Patlama sonucu oluşabilecek yangın, duman gibi durumlar için hangi tedbirlerin alınacağına bu dokümanda yer veriyorlar.

Nereden Alınır?
İşyerlerinde güvenliğin sağlanabilmesi için çeşitli yönetmeliklere uygun dokümanlar hazırlanması gerekmektedir. Patlamalara karşı korunma dokümanlarının tamamı OSGB firması tarafından düzenleniyor. Hizmet verdikleri firmaların, faaliyet türlerine göre oluşabilecek risk türlerini tespit ediyor ve risklere karşı korunma dokümanları hazırlayarak, çalışanlara gerekli eğitimlerin verilmesini sağlıyorlar. Gerekli önlemlerin alınması ve ihtiyaç duyulan dokümanların hazırlanabilmesi için Osgb hizmetlerini her sektördeki firmalara sunuyorlar.

Doküman Hazırlanması Gereken Sektörler
Patlamadan korunma yöntemlerinin geliştirilmesi için hizmet verdikleri tüm firmalar için özel çalışmalar yapıyorlar. Patlama risklerine karşı periyotlar halinde eğitimlerin verildiği, kontrollerin yapıldığı işyerleri arasında şu sektörler sayılabilir;

• Petrol rafinerileri
• LPG üretim, dolum ve dağıtım merkezleri
• Boya fabrikaları
• Doğalgaz tesisleri
• Trafo merkezleri
• Kimya sektörü
• İlaç sektörü
• Yağ üretim birimleri

Çalışma ortamlarında, patlayıcı maddelerin oluşturacağı risklerin önlenmesi için gerekli önlemler alınmaya çalışılmaktadır. Bazı doğal nedenlerden dolayı patlamayı önlemek mümkün olmasa bile oluşabilecek zararları en aza indirmek mümkündür.

Ön Çalışmalar
OSGB hizmetlerinde, patlamaya karşı korunma önlemleri oluşturmak için doküman hazırlarken, önce işyerinde keşif çalışmaları yapıyorlar. Yapılan keşif çalışmaları sonrasında, risk değerlendirmesi yaparak, işyerinde bulunan patlama riski oluşturan durumlar tespit ediliyor. Tehlike sınıflarına göre en iyi önlemleri içeren dokümanları hazırlayarak, işyerlerine teslim ediyor ve çalışanlara tebligat yapılıyor.
Google'da anahtar kelimelerimiz yardımıyla bizlere ulaşabilirsiniz.
Anahtar kelimeler: ankara osgb firmaları, patlamadan korunma dökümanı yönetmeliği, iş sağlığı ve güvenliği firması, patlamadan korunma dökümanı, patlamadan korunma dökümanı çsgb, patlamadan korunma dökümanı hangi işyerlerinde hazırlanır